Vishay/Dale RNC50J4872BMRE6
RNC50J4872BMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4872BMRE6
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4872BMRE6.pdf
Availability of RNC50J4872BMRE6
QUANTITY
RNC50J4872BMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4872BMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J4872BMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4872BMRE6
Related LinksRNC50J4, RNC50J4872BMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4872BMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J4872BMRE6
FIXED IND 39UH 65MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 300MA 140 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 180 POS STAG datasheet.pdf