Vishay/Dale RNC50J4873FSRSL
RNC50J4873FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4873FSRSL
Brief Description
RES 487K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4873FSRSL.pdf
Availability of RNC50J4873FSRSL
QUANTITY
RNC50J4873FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4873FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4873FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4873FSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4873FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4873FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4873FSRSL
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V 1111 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-QFN datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
A22TK-2LR-21-K03 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, Parallel Interface Quad Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf