Vishay/Dale RNC50J4882BSRSL
RNC50J4882BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4882BSRSL
Brief Description
RES 48.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4882BSRSL.pdf
Availability of RNC50J4882BSRSL
QUANTITY
RNC50J4882BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4882BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4882BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4882BSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4882BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4882BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4882BSRSL
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET (2)18 AWG 30GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 25A 24V datasheet.pdf
LMTSW 1/2NPT SIDROTRY POSBRK datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V 20% BX 1808 datasheet.pdf
CONN COUPLER PUSH IN 14POS GRAY datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf