Vishay/Dale RNC50J4990BRBSL
RNC50J4990BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4990BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4990BRBSL.pdf
Availability of RNC50J4990BRBSL
QUANTITY
RNC50J4990BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4990BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4990BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4990BRBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4990BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4990BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J4990BRBSL
RES 3.6 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR20K/MC20M/MSR20K datasheet.pdf
IC AC '97 CODEC 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf