Vishay/Dale RNC50J4990DSB14
RNC50J4990DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4990DSB14
Brief Description
RES 499 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4990DSB14.pdf
Availability of RNC50J4990DSB14
QUANTITY
RNC50J4990DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4990DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4990DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4990DSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4990DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4990DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4990DSB14
IDC CABLE - MKR34K/MC34M/MCF34K datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 67.3K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-14V 500MA datasheet.pdf
TVS 8LINE LOW CAP 10MSOP datasheet.pdf
CR BRKR MAG-HYDR 3A 480VAC/80VDC datasheet.pdf
DF-SD1 SERIES HAND EXTRACTION TO datasheet.pdf
DATALINK datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf