Vishay/Dale RNC50J4991BSBSL
RNC50J4991BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4991BSBSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4991BSBSL.pdf
Availability of RNC50J4991BSBSL
QUANTITY
RNC50J4991BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4991BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4991BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4991BSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4991BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4991BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J4991BSBSL
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PT USE W/SFP CAGES 15AU datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 12POS SMD datasheet.pdf
21+21 WAY MALE CRIMP S/BORE datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CABLE DSUB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf