Vishay/Dale RNC50J4991BSRE6
RNC50J4991BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4991BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4991BSRE6.pdf
Availability of RNC50J4991BSRE6
QUANTITY
RNC50J4991BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4991BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J4991BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4991BSRE6
Related LinksRNC50J4, RNC50J4991BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4991BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J4991BSRE6
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 17POS datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
NRFREADY ANT USB DONGLE datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 250VDC datasheet.pdf
CBL MS-156 PLUG-SMA JACK 300MM datasheet.pdf