Vishay/Dale RNC50J4991DSRSL
RNC50J4991DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4991DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4991DSRSL.pdf
Availability of RNC50J4991DSRSL
QUANTITY
RNC50J4991DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4991DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4991DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4991DSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4991DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4991DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4991DSRSL
DBL BANANA/BNC MALE RG58C/U 48" datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 3.94"L X 7.48"W datasheet.pdf
FIXED IND 1.7UH 3.75A 22 MOHM TH datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf