Vishay/Dale RNC50J4991DSRSL
RNC50J4991DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4991DSRSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4991DSRSL.pdf
Availability of RNC50J4991DSRSL
QUANTITY
RNC50J4991DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4991DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4991DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4991DSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4991DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4991DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4991DSRSL
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 25VA THRU HOLE datasheet.pdf
BIT TORX T25 1.93" 10/PK datasheet.pdf
MODULE POWER DC/DC POL 16A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf