Vishay/Dale RNC50J4992DSBSL
RNC50J4992DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4992DSBSL
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4992DSBSL.pdf
Availability of RNC50J4992DSBSL
QUANTITY
RNC50J4992DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4992DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4992DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4992DSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4992DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4992DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J4992DSBSL
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .025W STER 12TQFN datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/64"-100' BLACK datasheet.pdf
CONTROL CABINET datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf