Vishay/Dale RNC50J4993BSR36
RNC50J4993BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4993BSR36
Brief Description
RES 499K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4993BSR36.pdf
Availability of RNC50J4993BSR36
QUANTITY
RNC50J4993BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4993BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J4993BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4993BSR36
Related LinksRNC50J4, RNC50J4993BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4993BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J4993BSR36
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf