Vishay/Dale RNC50J4993DSB14
RNC50J4993DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4993DSB14
Brief Description
RES 499K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4993DSB14.pdf
Availability of RNC50J4993DSB14
QUANTITY
RNC50J4993DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4993DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4993DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4993DSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4993DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4993DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4993DSB14
CONN HEADER 18POS DUAL GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 62POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A TO263-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 38000UF 16V SCREW datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRULE 75/14TS HBL 1=500PCS datasheet.pdf
PANEL MOUNT BASE datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf