Vishay/Dale RNC50J49R9FRB14
RNC50J49R9FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J49R9FRB14
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J49R9FRB14.pdf
Availability of RNC50J49R9FRB14
QUANTITY
RNC50J49R9FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J49R9FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J49R9FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J49R9FRB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J49R9FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J49R9FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J49R9FRB14
RECTIFIER BRIDGE 1000V 25A D-34A datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN SOCKET COAX CABLE 179, 187 datasheet.pdf
IC VOLT-LEVEL TRANSLATOR 14-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 6W datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 121.109MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 40W datasheet.pdf