Vishay/Dale RNC50J5102BSB14
RNC50J5102BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5102BSB14
Brief Description
RES 51K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5102BSB14.pdf
Availability of RNC50J5102BSB14
QUANTITY
RNC50J5102BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5102BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5102BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5102BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5102BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5102BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5102BSB14
MARKING SYS DEK 6 51-60 1=50PC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 20A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5KHZ RRO 5-HVSOF datasheet.pdf
FERRITE BEAD 6A RADIAL LEAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BLACK 100' datasheet.pdf
MINITEK PWR HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf