Vishay/Dale RNC50J5111BSB14
RNC50J5111BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5111BSB14
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5111BSB14.pdf
Availability of RNC50J5111BSB14
QUANTITY
RNC50J5111BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5111BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5111BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5111BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5111BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5111BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5111BSB14
DIODE GEN PURP 250V 200MA SOT23 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21VC SOT23 datasheet.pdf
HEAT SINK PWR NO MNT HOLES BLK datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MAGMNT MCU BALLAST SOIC20 datasheet.pdf
IC PWR MGMT 48VQFN datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf