Vishay/Dale RNC50J5230BSBSL
RNC50J5230BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5230BSBSL
Brief Description
RES 523 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5230BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5230BSBSL
QUANTITY
RNC50J5230BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5230BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5230BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5230BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5230BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5230BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5230BSBSL
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 180MA 4.35 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SENSOR LASER 250MM PNP 10-30VDC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf