Vishay/Dale RNC50J5232BSRSL
RNC50J5232BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5232BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5232BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5232BSRSL
QUANTITY
RNC50J5232BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5232BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5232BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5232BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5232BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5232BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5232BSRSL
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT BNC SOLDER GOLD datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON D 2.6-3.5MM WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR DL LP SC70-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 10.16MM datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf