Vishay/Dale RNC50J5232BSRSL
RNC50J5232BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5232BSRSL
Brief Description
RES 52.3K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5232BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5232BSRSL
QUANTITY
RNC50J5232BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5232BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5232BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5232BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5232BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5232BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5232BSRSL
RES SMD 4.42K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
MCP-E SLD 4P CAP ASSY BLK datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RADIAL BRISTLE DISC 9/16" P220 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf