Vishay/Dale RNC50J52R3FSB14
RNC50J52R3FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J52R3FSB14
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J52R3FSB14.pdf
Availability of RNC50J52R3FSB14
QUANTITY
RNC50J52R3FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J52R3FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J52R3FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J52R3FSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J52R3FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J52R3FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J52R3FSB14
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC REG BCK 1.9V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 47W NI-860C3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS IN-LINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf