Vishay/Dale RNC50J5302BSRSL
RNC50J5302BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5302BSRSL
Brief Description
RES 53K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5302BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5302BSRSL
QUANTITY
RNC50J5302BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5302BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5302BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5302BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5302BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5302BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5302BSRSL
IC REG LDO 9V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
TV 6C 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
100 dB Range (10 nA to 1 mA) Logarithmic Converter IC datasheet.pdf