Vishay/Dale RNC50J5361FSBSL
RNC50J5361FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5361FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5361FSBSL.pdf
Availability of RNC50J5361FSBSL
QUANTITY
RNC50J5361FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5361FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5361FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5361FSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5361FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5361FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5361FSBSL
PLUG 6POS 80 DEG BLK/BLK 4.0-5.2 datasheet.pdf
IC 4.55V PROCESSOR MON 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER LO-PRO 2MM 16POS R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.5MM datasheet.pdf
LCD DISPLAY datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 6"X5YD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 805MA 320 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 110MA 14 OHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 1W datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf