Vishay/Dale RNC50J5362BSRE6
RNC50J5362BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5362BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5362BSRE6.pdf
Availability of RNC50J5362BSRE6
QUANTITY
RNC50J5362BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5362BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J5362BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5362BSRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J5362BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5362BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J5362BSRE6
IC OPAMP GP 1MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .32-.63"250PC datasheet.pdf
RES 50K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 44POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONN SHORT LATCH 816 SERIES datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 24VAC DIN RAIL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
VANDAL RESISTANT LED PMI YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf