ams AS1359-BTTT-27
AS1359-BTTT-27 picture photo
Mfg. Part Number
AS1359-BTTT-27
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.3A TSOT23-5
Datasheet Download
AS1359-BTTT-27.pdf
Availability of AS1359-BTTT-27
QUANTITY
AS1359-BTTT-27 Order Process
Ship out your order
Specifications of AS1359-BTTT-27
Internal Part NumberEIS-AS1359-BTTT-27
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS1359-BTTT-27
Related LinksAS1359-, AS1359-BTTT-27 Datasheet, ams Distributor
AS1359-BTTT-27 Details Description
Related parts for AS1359-BTTT-27
PC TERM BLOCK 5.08MM 4POS datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-DFN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
REGULATOR 300VAC 2 OUTLETS datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
LED CONN CBL ASSY 3MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf