Vishay/Dale RNC50J5362BSRE6
RNC50J5362BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5362BSRE6
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5362BSRE6.pdf
Availability of RNC50J5362BSRE6
QUANTITY
RNC50J5362BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5362BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J5362BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5362BSRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J5362BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5362BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J5362BSRE6
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 600MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1X1/8" 3S FIN datasheet.pdf
TOS 5VDC/230VAC 0 1A datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 125MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM datasheet.pdf
LT CURTAIN COVER PAIR datasheet.pdf
MC47 WELD SHIELD 225MM datasheet.pdf