Vishay/Dale RNC50J5363BSRSL
RNC50J5363BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5363BSRSL
Brief Description
RES 536K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5363BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5363BSRSL
QUANTITY
RNC50J5363BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5363BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5363BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5363BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5363BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5363BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5363BSRSL
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
10POS MAGAZINE FOR LSA-PLUS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf