Vishay/Dale RNC50J5363FRB14
RNC50J5363FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5363FRB14
Brief Description
RES 536K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5363FRB14.pdf
Availability of RNC50J5363FRB14
QUANTITY
RNC50J5363FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5363FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5363FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5363FRB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5363FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5363FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J5363FRB14
CONN RECEPT VERTICAL 80POS .050 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 25.4MMX5.5M datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 35POS datasheet.pdf
35 DEGREE 5.00MM 11 ASY datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR FIBER AMP NPN 12-24VDC datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf