Vishay/Dale RNC50J5363FSB14
RNC50J5363FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5363FSB14
Brief Description
RES 536K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5363FSB14.pdf
Availability of RNC50J5363FSB14
QUANTITY
RNC50J5363FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5363FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5363FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5363FSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5363FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5363FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5363FSB14
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC TRI 5V 6A +/-12V 0.4A datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 1R 3.8KV datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 250V TIN 3.5A datasheet.pdf
ATTENUATOR 9.5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf