Vishay/Dale RNC50J5421BSB14
RNC50J5421BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5421BSB14
Brief Description
RES 5.42K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5421BSB14.pdf
Availability of RNC50J5421BSB14
QUANTITY
RNC50J5421BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5421BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5421BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5421BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5421BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5421BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5421BSB14
CONN RECEPT 8POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf