Vishay/Dale RNC50J5492BSB14
RNC50J5492BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5492BSB14
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5492BSB14.pdf
Availability of RNC50J5492BSB14
QUANTITY
RNC50J5492BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5492BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5492BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5492BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5492BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5492BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5492BSB14
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
IC A/D CONV 14BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IGBT 600V 23A 25W TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DSub Connector Receptacle, Female Sockets 5 (4 + 1 Power) Position Solder Cup datasheet.pdf
CONN RECEPT 36POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf