Vishay/Dale RNC50J5493BSRSL
RNC50J5493BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5493BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 549K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5493BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5493BSRSL
QUANTITY
RNC50J5493BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5493BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5493BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5493BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5493BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5493BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5493BSRSL
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO202 datasheet.pdf
MODULE DDR3-1333 2GB 240-DIMM datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 32 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 310MA TO92-3 datasheet.pdf