Vishay/Dale RNC50J5561BSRE6
RNC50J5561BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5561BSRE6
Brief Description
RES 5.56K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5561BSRE6.pdf
Availability of RNC50J5561BSRE6
QUANTITY
RNC50J5561BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5561BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J5561BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5561BSRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J5561BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5561BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J5561BSRE6
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 390MA 940 MOHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 80VDC datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 200V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf