NKK Switches YB26WSKG01-5D12-JD
YB26WSKG01-5D12-JD picture photo
Mfg. Part Number
YB26WSKG01-5D12-JD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB26WSKG01-5D12-JD.pdf
Availability of YB26WSKG01-5D12-JD
QUANTITY
YB26WSKG01-5D12-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of YB26WSKG01-5D12-JD
Internal Part NumberEIS-YB26WSKG01-5D12-JD
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB26WSKG01-5D12-JD
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB26WSKG01-5D12-JD
Related LinksYB26WSKG0, YB26WSKG01-5D12-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
YB26WSKG01-5D12-JD Details Description
Related parts for YB26WSKG01-5D12-JD
OSC XO 40.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
NON-ISOLATED POL MOD 3.3V 15A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMCJ datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf