Vishay/Dale RNC50J5631BSB14
RNC50J5631BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5631BSB14
Brief Description
RES 5.63K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5631BSB14.pdf
Availability of RNC50J5631BSB14
QUANTITY
RNC50J5631BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5631BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5631BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.63k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5631BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5631BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5631BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5631BSB14
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.6A TO277 datasheet.pdf
RES 487 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI W/REF 10X2QFN datasheet.pdf
IC FLASH MEM 512KB QSPI 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf