Vishay/Dale RNC50J5760BSRE6
RNC50J5760BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5760BSRE6
Brief Description
RES 576 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5760BSRE6.pdf
Availability of RNC50J5760BSRE6
QUANTITY
RNC50J5760BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5760BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J5760BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5760BSRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J5760BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5760BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J5760BSRE6
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CA 62.5 OFNR MT-RJ TO MT-RJ datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf