Vishay/Dale RNC50J5760FSBSL
RNC50J5760FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5760FSBSL
Brief Description
RES 576 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5760FSBSL.pdf
Availability of RNC50J5760FSBSL
QUANTITY
RNC50J5760FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5760FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5760FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5760FSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5760FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5760FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5760FSBSL
DIODE SCHOTTKY 40V 520MA SOD323 datasheet.pdf
LCD MODULE 40X2 CHAR 5.5MM TRANS datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 30MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
THERMAL PAD 20X10X0.5MM datasheet.pdf
DUCT COVER METRIC datasheet.pdf
CONN VERTICAL, TOP MOUNT; 2P datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 32TQFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 9A TO220SIS-3 datasheet.pdf