Vishay/Dale RNC50J5762BSB14
RNC50J5762BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5762BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5762BSB14.pdf
Availability of RNC50J5762BSB14
QUANTITY
RNC50J5762BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5762BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5762BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5762BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5762BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5762BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5762BSB14
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 6MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.3A 154 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 56PF 5KV R16 DISK datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/04/135 3.5 BK datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf