Vishay/Dale RNC50J5763FRB14
RNC50J5763FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5763FRB14
Brief Description
RES 576K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5763FRB14.pdf
Availability of RNC50J5763FRB14
QUANTITY
RNC50J5763FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5763FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5763FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5763FRB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5763FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5763FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J5763FRB14
IC SWITCH 10/100 9PORT 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA N119 datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FRACT-N PLL 16BIT 24QFN datasheet.pdf
WIRE MANAGEMENT RELIEF CLIP datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf