Vishay/Dale RNC50J5830BSB14
RNC50J5830BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5830BSB14
Brief Description
RES 583 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5830BSB14.pdf
Availability of RNC50J5830BSB14
QUANTITY
RNC50J5830BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5830BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5830BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)583
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5830BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5830BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5830BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5830BSB14
LED PNL MT 9MM 24V BLACK YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL OD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B PG36 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT RA datasheet.pdf