Vishay/Dale RNC50J5830BSB14
RNC50J5830BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5830BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 583 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5830BSB14.pdf
Availability of RNC50J5830BSB14
QUANTITY
RNC50J5830BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5830BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5830BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)583
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5830BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5830BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5830BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5830BSB14
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 1.57GHZ GPS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 32AWG RED 1000' datasheet.pdf
SQUARE HEAVY DUTY THREADED INSER datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf