Vishay/Dale RNC50J5902BSBSL
RNC50J5902BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5902BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5902BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5902BSBSL
QUANTITY
RNC50J5902BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5902BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5902BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5902BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5902BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5902BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5902BSBSL
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 220VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES 13.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC PLAD datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 16A 350VAC 72VDC datasheet.pdf
TV 7C 7#20 SKT PLUG datasheet.pdf
65UF 300V 22.5X67.5 85C AXI datasheet.pdf