Vishay/Dale RNC50J5971BSBSL
RNC50J5971BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5971BSBSL
Brief Description
RES 5.97K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5971BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5971BSBSL
QUANTITY
RNC50J5971BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5971BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5971BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5971BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5971BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5971BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5971BSBSL
IDC CABLE - MKS20K/MC20F/X datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH SOIC-28 datasheet.pdf
SCOPEMETER 200MHZ B/W SCC USA datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AC datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf