Vishay/Dale RNC50J6041BSRSL
RNC50J6041BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6041BSRSL
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6041BSRSL.pdf
Availability of RNC50J6041BSRSL
QUANTITY
RNC50J6041BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6041BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6041BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6041BSRSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6041BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6041BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J6041BSRSL
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
ADAPTER 28-DIP TO BH-16 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.5MM datasheet.pdf
DSUB 9 M NMB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 6A 30W 6DIP datasheet.pdf