Vishay/Sprague CWR26KC106JCGC\HR
CWR26KC106JCGC\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KC106JCGC\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KC106JCGC\HR.pdf
Availability of CWR26KC106JCGC\HR
QUANTITY
CWR26KC106JCGC\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KC106JCGC\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26KC106JCGC\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KC106JCGC\HR
Related LinksCWR26KC1, CWR26KC106JCGC\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KC106JCGC\HR Details Description
Related parts for CWR26KC106JCGC\HR
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 4.4NS 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG MOLD COVER A 30POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 145K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf