Vishay/Dale RNC50J6043FSBSL
RNC50J6043FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6043FSBSL
Brief Description
RES 604K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6043FSBSL.pdf
Availability of RNC50J6043FSBSL
QUANTITY
RNC50J6043FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6043FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6043FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6043FSBSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6043FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6043FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J6043FSBSL
IDC CABLE-ASS34A/ AE34G / ASS34A datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
VARISTOR 198V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W T18 datasheet.pdf