Nichicon UVK2A332MRD
UVK2A332MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2A332MRD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVK2A332MRD.pdf
Availability of UVK2A332MRD
QUANTITY
UVK2A332MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2A332MRD
Internal Part NumberEIS-UVK2A332MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2A332MRD
Related LinksUVK2A, UVK2A332MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2A332MRD Details Description
Related parts for UVK2A332MRD
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 2000' datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4PHASE BUCK 48-QFN datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 2W DO204AL datasheet.pdf