Vishay/Dale RNC50J6062BSB14
RNC50J6062BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6062BSB14
Brief Description
RES 60.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6062BSB14.pdf
Availability of RNC50J6062BSB14
QUANTITY
RNC50J6062BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6062BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6062BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6062BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6062BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6062BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6062BSB14
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SELECTOR MUX QUAD 2-1 16-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 5KW 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 887 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ADC 8BIT 1CH 200KSPS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 31C P 120" WHT JACKS datasheet.pdf