Vishay/Dale RNC50J6190BSRE6
RNC50J6190BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6190BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 619 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6190BSRE6.pdf
Availability of RNC50J6190BSRE6
QUANTITY
RNC50J6190BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6190BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6190BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6190BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6190BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6190BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6190BSRE6
RES SMD 316 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT ADH LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 SINGLE datasheet.pdf