Vishay/Dale RNC50J6260BSRE6
RNC50J6260BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6260BSRE6
Brief Description
RES 626 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6260BSRE6.pdf
Availability of RNC50J6260BSRE6
QUANTITY
RNC50J6260BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6260BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6260BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6260BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6260BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6260BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6260BSRE6
CONN RECEPT BOX MNT 14POS W/SOCK datasheet.pdf
RES SMD 6.65M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/LCK/CAP 12CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
HEADER AUTO SHS 60 POS datasheet.pdf
HANDLE datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0590MHZ CMOS SMD datasheet.pdf