Phihong USA PSC12R-120-R-C5
PSC12R-120-R-C5 picture photo
Mfg. Part Number
PSC12R-120-R-C5
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
PSC12R-120-R-C5.pdf
Availability of PSC12R-120-R-C5
QUANTITY
PSC12R-120-R-C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC12R-120-R-C5
Internal Part NumberEIS-PSC12R-120-R-C5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSC12R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.77" W x 1.27" H (71.7mm x 45.0mm x 32.4mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC12R-120-R-C5
Related LinksPSC12R-, PSC12R-120-R-C5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSC12R-120-R-C5 Details Description
Related parts for PSC12R-120-R-C5
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 512X18 64-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 16POS FMALE datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 27A DIRECTFET datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 11POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS SKT datasheet.pdf