Vishay/Dale RNC50J6262BSBSL
RNC50J6262BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6262BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6262BSBSL.pdf
Availability of RNC50J6262BSBSL
QUANTITY
RNC50J6262BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6262BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6262BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6262BSBSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6262BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6262BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J6262BSBSL
IC TRANSLATOR 9-BIT LATCH 28PLCC datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
3M 4936 VHB 1/2" X 2" - 5/PACK datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 6NS 256FPBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CREE XP-E AMBER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
FAN 80X25MM 12VDC IP56 PWM 57CFM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W +/-3.3V 152MA OUT datasheet.pdf